MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dragony i inne begonie możesz mieć przez lata, ale nie przetrwają w ogrodzie, ani na balkonie. Sprawdź, jak je przechować do wiosny

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Do licznych zalet begonii Dragon należy to, że można je przezimować i uprawiać przez kilka sezonów. Trzeba im jednak zapewnić odpowiednie warunki.
Do licznych zalet begonii Dragon należy to, że można je przezimować i uprawiać przez kilka sezonów. Trzeba im jednak zapewnić odpowiednie warunki. Katarzyna Laszczak
Begonie to przepiękne kwiaty, które mają bardzo wiele gatunków. Niektóre z nich uprawia się w ogrodach oraz na balkonach, i to właśnie nimi trzeba zająć się jesienią. Podpowiadamy, jak przezimować begonie Dragon, a także bulwiaste i zwisające.

Spis treści

Czy begonie są wieloletnie i odporne na mróz?

Begonie, czyli ukośnice, to niezwykle wdzięczne, a przy tym zróżnicowane rośliny. Mają gatunki, które pięknie kwitną, i te sadzi się przede wszystkim na rabatach i balkonach. Ale są także begonie o ozdobnych liściach, uprawiane jako kwiaty domowe. Wszystkie pochodzą z klimatu znacznie cieplejszego niż polski, dlatego nie są odporne na zimno. Żaden z gatunków uprawianych w ogrodzie czy na tarasie nie przetrwa zimy na zewnątrz. Ale niektóre są wieloletnie i warto przezimować. Wprawdzie begonie bywają kapryśne – zawsze istnieje ryzyko, że wiosną nie podejmą wegetacji. Jednak warto je podjąć, bo jeśli rośliny przetrwają, to w następnym sezonie mogą być jeszcze piękniejsze. Podpowiadamy, które begonie warto przechować do wiosny i jak to zrobić.

Poznaj: Różne gatunki begonii ogrodowych oraz balkonowych i zasady ich uprawy

Zimowanie begonii bulwiastej

To wyjątkowo okazały gatunek begonii, najczęściej o dużych i pełnych lub półpełnych kwiatach oraz ciemnozielonych i lekko omszonych liściach. Jak przezimować begonią bulwiastą? Otóż po pierwszych przymrozkach wykopujemy bulwy i ścinamy liście. Bulwy należy podsuszyć we w miarę ciepłym i suchym miejscu, a następnie oczyścić z ziemi, resztek liści itp. Przechowujemy je w chłodzie (optymalna temperatura to 5-10 st. C), w suchym miejscu. Bulwy nie potrzebują dostępu do światła. Najlepiej ułożyć je w jakimś przewiewnym pojemniku, np. koszyku i przesypać trocinami lub torfem. Można o nich zapomnieć aż do lutego-marca, kiedy sadzi się je do nowej ziemi i zaczyna podlewać. Wtedy powinny się znaleźć w nieco cieplejszym i jasnym miejscu. Na zewnątrz można je wystawić po 15 maja.

Bardziej ryzykowną metodą jest pozostawienie bulw w doniczkach, w których rosły i przeniesienie ich w chłodne, suche, miejsce. Nie należy ich podlewać! Rośliny zamierają, a ich bulwy przesychają. Wiosną należy je przesadzić do nowej ziemi, zapewnić wodę i światło.

Begonie bulwiaste oraz zwisające również nadają się do zimowania. Na obu zdjęciach rośliny, które są uprawiane z roku na rok.
Begonie bulwiaste oraz zwisające również nadają się do zimowania. Na obu zdjęciach rośliny, które są uprawiane z roku na rok. Katarzyna Laszczak

Zimowanie begonii zwisającej

Begonia zwisająca, zgodnie z nazwą, tworzy długie, przewieszające się pędy, zakończone pięknymi kwiatami. Często traktujemy ją jako zupełnie osobny gatunek, tymczasem jest to odmiana begonii bulwiastej i zimuje się ją w taki sam sposób.

Jak przezimować begonie Dragon?

Begonie Dragon powstały stosunkowo niedawno ze skrzyżowania begonii bulwiastych i stale kwitnących. Podbijają serca ogrodników, bo mają wiele zalet – są okazałe, kwitną przez całe lato, a w dodatku są bardzo odporne na różne warunki. Dragony warto spróbować przezimować. Można to zrobić na kilka sposobów.

  • Pierwszy to taki, jak w przypadku begonii bulwiastej, opisany powyżej („dragony” mają niezbyt duże bulwy).
  • Drugi sposób zimowania begonii Dragon polega na tym, że doniczki z tymi roślinami przenosimy do jasnego, ale niezbyt ciepłego pomieszczenia (ok. 15 st. C). Jeśli te begonie mamy w gruncie, należy przesadzić je do doniczek. Trzeba to zrobić przed przymrozkami. Zimą ograniczamy ich podlewanie (w niższej temperaturze rośliny potrzebują mniej wody) – dostarczamy wody, gdy górna warstwa podłoża przeschnie.
  • Niektórzy zimują również dragony, po prostu przenosząc je do normalnie ogrzewanego pokoju i stawiając doniczki na oknie. Można wypróbować i tę metodę, jednak rośliny nie będą miały odpoczynku. Pamiętajmy, że to stosunkowo nowa odmiana i pewne rzeczy trzeba po prostu przetestować.

Zimowanie begonii stale kwitnącej

Begonie stale kwitnące to wytrzymałe i rzeczywiście stale kwitnące rośliny. Można je uprawiać zarówno w doniczkach balkonowych, jak i na rabatach. Jednak są to rośliny sezonowe, jednoroczne. Niestety nie da się ich przezimować.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dragony i inne begonie możesz mieć przez lata, ale nie przetrwają w ogrodzie, ani na balkonie. Sprawdź, jak je przechować do wiosny - RegioDom.pl

Wróć na mlawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto